Servis

MAKSAN Transformatörlerinin, fabrika teslimindeki  performansını gösterebilmesi için, müşterinin konusunda  uzman elemanları tarafından  belirli  periyotlarda, belirtilen  hususlara  dikkat  etmelerini  önermektedir.

Müşteri  tarafından  yapılması gerekenler :

– Müşterinin  ehil elemanları tarafından, Enerjinin  kesilmiş  olduğuna  emin  olunduktan ve  topraklamalar yapıldıktan  sonra;

– En az 6 ayda bir defa trafonun terminal  bağlantıları kontrol edilmeli, gevşeme var ise sıkmalı, tekrar gevşememesi  için tedbirler almalıdır.

– Bağlantılarda  oksitlenme ve siyahlaşma var ise temizlenmeli ve  bunun nedenleri  araştırılmalıdır.

– Soğutma  görevi  yapan dalga duvarlar veya radyatörler temizlenmeli, porselen bushing  mevcut ise temizlenmelidir.

– Genleşme depolu  transformatörlerde, yağ seviyesi ve yağ rengi  kontrol edilmeli, bucholz rölesinin ve kadranlı kontaklı  termometrenin  fonksiyonları test edilmelidir.

– En az  yılda 1 defa  ; kurutucu eleman var  ise  içerisindeki  nem alıcı  değiştirilmeli, ayrıca transformatör  yağından numune alarak delinme gerilimi ve power  faktör testine tabii  tutulmalıdır.

Lütfen transformatör  ile birlikte teslim edilen  kullanma klavuzunu  dikkatli bir  şekilde  okuyunuz !

Uzman kişiler tarafından yerinde bakım :

Fabrika ortamında onarım gerektirmeyen hususlar uzman  kişiler  tarafından yerinde  yapılmalıdır.

Onarım arızalarının giderilmesi :

Yükte  ve  boşta kademe değiştirici arızaları, AG ve YG bobinlerinin hasarlı olması büyük arızalar  sınıfında  olup, fabrika  ortamında  onarılmaktadır.